Rodzaje zapalniczek – garść (naprawdę!) przydatnych informacji

Rodzaje zapalniczek – garść (naprawdę!) przydatnych informacji

Zapalniczka – niewielkie, przydatne urządzenie, pozwalające wzniecić ogień. Z pozoru błahe, jest nieocenione w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Wielu osobom może przywodzić na myśl zmagania z ogniem Roberta Zemeckisa (Tom Hanks) w filmie Cast Away. Jednocześnie jest to urządzenie niezwykle przydatne w życiu codziennym. Wiele osób, szczególnie palaczy, nie wyobraża sobie bez nich życia.

Rodzaje zapalniczek

Wyróżniamy kilka rodzajów zapalniczek, które można podzielić ze względu na zastosowane paliwo oraz ze względu na mechanizm zapalający. Warto dowiedzieć się, jakie rodzaje zapalniczek są dostępne w sklepach, aby móc wybrać tę najlepszą i by zawsze dopasować rodzaj zapalniczki do sytuacji.

Zapalniczki benzynowe

Budowa zapalniczki benzynowej jest relatywnie prosta. Znajduje się w niej zbiornik na benzynę, krzesiwo oraz knot, prowadzący od zbiornika na benzynę do miejsca, w którym krzesana jest iskra. W przypadku najpopularniejszych zapalniczek benzynowych Zippo wygląda to podobnie. Zbiornik na benzynę wypełniony jest bawełną, która od dołu zabezpieczona jest filcem. W celu uzupełnienia zbiornika podnosimy filc i nasączamy znajdującą się w środku bawełnę benzyną. W Zippo stosuje się specjalną wersję benzyny, która wydziela mniej zapachu oraz łatwiej się rozpala. W zapalniczce Zippo przez cały zbiornik rozciągnięty jest knot, który wystaje na górze zbiornika. W zbiorniki, nieco z boku, znajduje się rurka, w której znajduje się krzesiwo. Jest ono popychane do góry za pomocą sprężynki. Knot wystaje w ten sposób, że krzesząc iskry podpalamy go.

Zapalniczki gazowe

Zapalniczki gazowe są zbliżone do zapalniczek benzynowych. Największą różnicą pomiędzy nimi jest zastosowane paliwo. W zapalniczkach gazowych najczęściej mamy do czynienia ze zbiornikiem, w którym zamiast benzyny znajduje się skroplony gaz - butan, propan lub jakaś kombinacja tych substancji. W zapalniczkach benzynowych knot jest zawsze pokryty paliwem, w przypadku zapalniczek gazowych należy otworzyć zawór, który pozwoli na uwolnienie gazu do miejsca generowania iskry.

Zapalniczki chemiczne

Zapalniczki chemiczne są już w pewnym sensie historią i nie są zbyt często stosowane. Powodem odejścia od tej technologii są z jednej strony koszty, z drugiej łatwość rozpalania ognia dostępną w nowszych modelach. Historycznie w zapalniczkach chemicznych stosowano przykładowo:

  • zapalniczki z drutem platynowym, który wytwarzał ogień w kontakcie ze spirytusem
  • zapalniczki kwasowe. W reakcji cynku, kwasu siarkowego oraz drobinek platyny dochodziło do zapłonu. Dla zainteresowanych można zapoznać się z artykułem na temat Lampy Döbereinera https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_D%C3%B6bereinera

Zapalniczki mechaniczne i elektryczne

Zapalniczki możemy podzielić z uwagi na mechanizm zapalający. Wyróżniamy zapalniczki mechaniczne i elektryczne.

Zapalniczki mechaniczne

W zapalniczkach mechanicznych do generowania iskry wykorzystywane jest stalowe krzesiwo oraz kamień. Przez potarcie stalowego krzesiwa o kamień generowane są iskry, które zapalają czy to knot, czy to strumień gazu. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione przez osoby, które lubią zapalniczki niezawodne – takie, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszej sytuacji, na przykład podczas biwaku w lesie, kiedy nieoczekiwanie zaskoczy nas ulewny deszcz.

Zapalniczki elektryczne

W zapalniczkach elektrycznych wykorzystuje się iskrę elektryczną pochodzącą z wyładowania elektrycznego do zapalenia paliwa – gazu lub benzyny. Zapalniczki te bez wątpienia są bardzo wygodne i doskonale nadają się do codziennego zastosowania, na przykład do odpalenia świec podczas długiego wieczoru. To zdecydowanie jedna z takich zapalniczek, którą warto mieć w domu, ponieważ bywa bardzo przydatna.

To nie wszystko! Inne popularne rodzaje zapalniczek

Jeśli chodzi o rodzaje zapalniczek, jest ich mnóstwo. Wśród bardziej popularnych wymienić można również zapalniczki żarowe oraz tzw. zapalarki.

Zapalniczki żarowe

W zapalniczkach żarowych, strumień gazu miesza się z powietrzem w specjalnej dyszy i wyrzucany jest z większą siłą, niż ma to miejsce w zwykłych zapalniczkach gazowych. Dodatkowo różnica w stosunku do zwykłych zapalniczek płomień częściowo pali się w wewnętrznej części zapalniczki - tuż na dyszą – co zapewnia większą trwałość ognia.

Zapalarki

Zapalarki to najczęściej zmodyfikowane, wydłużone zapalniczki gazowe. Ich konstrukcja wynika głównie z przeznaczenia – najczęściej stosowane są w kuchni. Dziś są one może nieco mniej popularne, z uwagi na fakt, iż w naszych kuchniach coraz częściej pojawiają się płyty indukcyjne. Niemniej jednak jeszcze kilka lat temu zapalarka była bardzo wygodnym sposobem na obsługę tradycyjnej kuchenki gazowej, której odpalenie wymagało źródła ognia. Z pewnością zapalarki były również bardziej bezpieczne niż na przykład zapałki czy zwyczajne, małe zapalniczki.

Legendarne zapalniczki, których nie wypada nie znać

Jednymi z najpopularniejszych zapalniczek są zapalniczki firmy Zippo. Zapalniczki Zippo zyskały wielu zwolenników za sprawą swojej niezawodności, trwałości oraz eleganckiej konstrukcji. Dużą część swojej sławy zapalniczki Zippo zawdzięczają kinematografii – niejednokrotnie gwiazdy ekrany, takie jak Clint Eastwood czy Daniel Craig, wcielający się w rolę James Bonda, korzystały wlasnie z tych zapalniczek. Nic dziwnego, że miliony ludzi na całym świecie marzą o tym, aby również posiadać taką zapalniczkę.

Dużą popularnością cieszą się także zapalniczki Clipper, które są doskonale znane wszystkim koneserom wyrobów tytoniowych i różnego rodzaju suszów. Zapalniczki te cenione są przede wszystkim za unikalne wzornictwo, a także za niezawodność. Legendarna firma Clipper to zdecydowanie jeden z producentów zapalniczek, których warto poznać – szczególnie jeśli ktoś ceni sobie interesujący, niebanalny design.

Rodzaje zapalniczek – podsumowanie

Jak widać, na rynku istnieje mnóstwo rodzajów zapalniczek, a różnice pomiędzy nimi bywają spore. Niezależnie od tego, czy z zapalniczki korzystasz okazjonalnie, czy też wykorzystujesz ją codziennie, zgromadzona w niniejszym artykule z pewnością może okazać się źródłem bardzo przydatnej wiedzy. Kto wie, może przy okazji dowiesz się, że istnieją bardziej wygodne, niezawodna zapalniczki lub skusisz się na zakup zapalniczki jeden z legendarnych firm, jak Zippo czy Clipper? Jedno jest pewne – dobra zapalniczka to coś, co warto mieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. W najlepszym wypadku zabłyśniesz przed swoją ukochaną, odpalając świecę, kadzidełko albo coś innego, co wprowadzi Was w bardziej romantyczny nastrój.

Wszystkie komentarze

Napisz komentarz